Kézilabda

Sport

2022

Elmagyarázzuk, mi az a kézilabda, milyen a pályája, a szabályok és a pozíciók. Ezenkívül elmondjuk a történetét és a játék céljait.

A kézilabdát kint és bent is játsszák.

Mi az a kézilabda?

A kézilabda, kézilabda vagy kézilabda a Sport amelyben két csapat verseng egy felfújt labda irányításáért, kezével irányítva azt az ellenfél kapujába dobva, ami egyenértékű a gólszerzéssel. A játékot kint és bent is játsszák, és minden csapat körülbelül 7 főből áll.

A kézilabda széles körben űzhető sportág Európa, meglehetősen kisebbségi jelenléttel a világ többi részén, kivéve néhány amerikai országot, például Brazíliát és Argentínát, afrikai országokat, mint például Tunéziát, Egyiptomot és Algériát, valamint az egyetlen ázsiai kivételt Dél-Korea. Ezekben az országokban férfi és női profi bajnokság is létezik, ill versenyeken nemzeti, regionális, sőt globális, a svájci bázeli székhelyű Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) szervezésében.

Ezt a sportot nem szabad összetéveszteni a fali kézilabdával, más néven kézilabdával, falilabdával vagy 1-fallal, egy olyan sportággal, amelyben két játékos verseng a labda uralmáért a falról pattanva. Az angolszász nyelvű országokban elterjedt úgy emlegetni ezt a sportot, mint kézilabda és mint a kézilabda csapat kézilabda vagy „csapatkézilabda”.

a kézilabda története

A kézilabdának fontos előzményei vannak a ban gyakorolt ​​különböző játékokban ókori Görögország és az ókori Róma, mint például az „Uránia-játék”, amelyet a Odüsszeia Homéroszról, és amelyről 1926-ban Athénban találtak falfestményeket.

Maga a sport azonban nagyon fiatal, és első profi játékcsoportjai Közép- és Észak-Európában alakultak ki a 20. században. Abban az időben a hasonmása szerint játszották futball, 11 játékosból álló csapatokban, ahogy azt néhány európai országban még mindig gyakorolják. Létrehozását professzorának tulajdonítják testnevelés német Karl Schelenz (1890-1956).

1926-ban létrehozta a szabályozás nemzetközi sportág, 1928-ban pedig a IX. nyári olimpia idején megalakult a Nemzetközi Amatőr Kézilabda Szövetség. Ebből a testületből lett később a Nemzetközi Kézilabda Szövetség, és 1954-ben megszervezte első világversenyét a férfiaknál, három évvel később pedig az elsőt a nőknél.

Az 1960-as években a kézilabda gyakorlatát a Nemzetközi Olimpiai Bizottság hagyta jóvá, majd 1972-től beépült a Nemzetközi Olimpiai Bizottságba. olimpiai játékok.

A játék gólja kézilabdában

A mérkőzés végén a legtöbb gólt szerző csapat lesz a győztes.

A kézilabda célja minél több gólt szerezni, miközben megakadályozza, hogy az ellenfél ezt tegye. Ehhez a labdát az idő nagy részében irányítani kell, és arra kell késztetni, hogy minél többször az ellenfél kapujába kerüljön. A mérkőzés végén a legtöbb gólt szerző csapat lesz a győztes.

Időtartam és eredmény

Egy tipikus kézilabdameccs körülbelül egy óráig tart, két, egyenként harminc perces periódusra osztva. Ifjúsági csapatok esetében ez az időtartam periódusonként 25 vagy 20 percre rövidíthető. Egyik időszak között 10 perc kötelező pihenőidő van.

Ezen idő végén az lesz a győztes, aki a legtöbb gólt szerezte. Döntetlen esetén további 5 perc pihenőt adnak, majd két, egyenként 5 perces hosszabbítást játszanak, a kettő között egy perc pihenővel.Ha a döntetlen folytatódik, az eljárást meg kell ismételni. Ha még nincs döntő eredmény, a győztes csapatot csapatonként öt egymást követő hét méteres (7 m) dobással határozzák meg, amíg meg nem találják a győztest.

Kézilabda pálya és pozíciók

A pálya mérete az egyes csapatok játékosainak számától függ.

A tipikus kézilabdapálya 40 méter hosszú és 20 méter széles (7 játékos részére, általában fedett), vagy 90-110 méter hosszú és 55-65 méter hosszú (11 játékos esetén általában szabadban).

A kapuk általában 2 méter magasak és 3 méter szélesek, bár a 11 fős változatban még nagyobb is lehet, és a gólvonal (ami a kapuhoz legközelebbi pontot korlátozza, ahonnan a labdát az ív felé lehet dobni) 6 és 13 méter távolságra az íjászattól, a játék verziójától függően.

Minden gól egy kapus birtokában van, aki arra van kiképezve, hogy bármely testrészével megérintse a labdát, és akinek az a feladata, hogy megakadályozza az ellenfél gólját. A többi játékos, aki csak kézzel tudja megérinteni a labdát, különböző pozíciók szerint szerveződik:

• Központi. Vezető pozíció a játék felépítésében, amely védekezésben és támadásban is a csapat artikulátoraként szolgál. Általában ő kapja meg a labdát a kapustól, hogy elindítsa a támadást, és ami fontosabb, mint az erejénél és készség, az a képessége, hogy megfigyelje és megtervezze a játékot.
  • Szélső. A pálya mindkét oldalán elhelyezkedő támadóállás, küldetésük, hogy az ellenfél védelmébe csússzanak, így általában agilis, gyors és könnyű játékosok.
  • Oldal. Gólpassz pozíció, a középhátvéd oldalain helyezkednek el, és általában nagyon magas, testes játékosok, erős lövéssel. A védekezésben kulcsszerepet játszanak.
  • Pivot.Támadó poszt, egyenértékű a futballban a csatárral, akinek az a küldetése, hogy teret nyisson a rivális védekezésben. Általában robusztus játékosok és jártasak a közelharcban.

A kézilabda játékszabályai

A játékszabályok egyszerűek: a játékosoknak csak a kezükkel kell irányítaniuk a labdát, és előre kell haladniuk az ellenfél térfelén belüli passzokon és futásokon, amíg el nem érik a labdát a kapu felé dobásához előnyös helyzetet. Csak a kapusok használhatják bármely testrészüket a labda elfogására.

A labdát birtokló játékosok azonban csak három lépést tehetnek, mielőtt passzolnak vagy kapura lőnek. Ha több folyamatos lépést szeretne tenni, akkor a labdát el kell pattannia a talajról. A játék gördülékeny és csak akkor szakad meg, ha a játékvezető úgy dönt.

A játékosok közötti érintkezés folyamatos és gyakori, és megengedett, hogy a játékosok szembeforduljanak egymással és akadályozzák az ellenfél haladását, de soha nem szabad ütni, lökdösni vagy támadni egymást. A szabálytalanul cselekvő játékosokat sárga lappal és 2 perc les büntetéssel lehet büntetni; ha ugyanazon a mérkőzésen háromszor szankcionálták, a játékosnak el kell hagynia a mérkőzést (piros lap).